Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Ortodoncja

Jak działa aparat ortodontyczny?

Zęby to spora radość każdego dnia. Niemniej jednak, aby móc się nimi cieszyć, trzeba dbać o to, aby były one zawsze w idealnej kondycji. Dotyczy to przede wszystkim tego, aby tkanka zęba była nienaruszona przez jakiekolwiek infekcje czy choroby, na przykład próchnicę. Aby to robić, najczęściej w zupełności wystarczy odpowiednia profilaktyka, czyli bieżące usuwanie resztek pokarmu i płytki nazębnej, a także usuwanie kamienia nazębnego raz na kilka miesięcy.

 

Wykonanie tychże zabiegów w zupełności wystarcza, aby unikać próchnicy, ewentualnie znacząco redukować szanse na jej powstanie. Można jednak podjąć pewne dodatkowe czynności, mające na celu sprawić, że uniknięcie próchnicy będzie jeszcze łatwiejsze. Warto jest wybrać się na konsultację do ortodonty, aby upewnić się, czy nie zmagamy się z wadami zgryzu.

 

W takiej sytuacji na pewno ciekawi cię, jak działa aparat ortodontyczny stały. Kwestia tego, jak działa aparat ortodontyczny stały, jest wbrew pozorom bardzo prosta, choć warto ją wyjaśnić, abyś jako pacjent miał pewność, że wszelkie kwestie związane z leczeniem ortodontycznym są jasne. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa aparat ortodontyczny – w tym aparat ruchomy i stały, a także w jakich sytuacjach warto jest zdecydować się na wykorzystanie tego rozwiązania z zakresu ortodoncji.

 

Aparat ortodontyczny ruchomy – jak działa?

 

Na pewno zastanawia cię co sprawia, że aparat ortodontyczny działa zbawiennie na wszelkie wady zgryzu. W końcu to tylko kawałki drutu połączone klamerkami – co może sprawiać, że już wiele tysięcy osób z całego świata uporało się z problemami związanymi ze zgryzem właśnie z pomocą aparatów?

 

Warto jest zacząć od budowy aparatu. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tradycyjny aparat stały składa się z pierścieni wykonanych z metalu, które przytwierdza się do trzonowców. Dodatkowo, na każdym zębie mocuje się zamki. Przez zamki przeprowadzany jest drucik, który odpowiada za działanie aparatu. W zależności od tego, jak zostanie skonfigurowany, powoduje nacisk na zęby powodując, że ulegają one przesuwaniu. Oczywiście przesuwanie to jest rozłożone na lata, bo tylko w ten sposób można uzyskać najlepszy efekt. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak działa aparat ortodontyczny, to jest to najłatwiejsze do wyjaśnienia właśnie w ten sposób. 

 

Warto także zastanowić się, aparat ortodontyczny ruchomy jak działa. Jego zaletą jest konieczność noszenia jedynie przez określony czas, zazwyczaj konieczne jest noszenie go podczas nocy. Dodatkowo aparat ortodontyczny ruchomy jest noszony z reguły przez dzieci i młodzież, która nie posiada jeszcze wszystkich zębów stałych. Wynika to z faktu, że ruchomy aparat nie jest w stanie wywołać takiej siły nacisku, jak aparat stały, dlatego w przypadku terapii u osób starszych nie przyniósłby on raczej zadowalającego efektu.

 

Nie każdy może nosić aparat ortodontyczny. Z leczenia aparatem są wykluczone osoby zmagające się z białaczką, czy też z różnymi problemami na tle hormonalnym. Osteoporoza również może częściowo wykluczać pacjenta z leczenia.