Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Implantologia

Zaplombowany ząb boli przy nagryzaniu? Co robić w tej sytuacji

Możesz się zastanawiać, co oznacza, gdy zaplombowany ząb boli przy nagryzaniu. Jak się okazuje, w przypadku, gdy ząb boli po plombowaniu, trzeba koniecznie zareagować, gdyż może to zwiastować konieczność skonsultowania się z lekarzem. Mimo że ząb został wyleczony, to jednak istnieje ryzyko, że leczenie nie zostało precyzyjnie przeprowadzone i zachodzi konieczność powtórzenia niektórych zabiegów. Może także okazać się, że pojawiła się próchnica wtórna, więc tak naprawdę zważając na ilość przyczyn, które mogą powodować ból, trudno jest sensownie zareagować bez konsultacji z lekarzem. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić na własną rękę do czasu pójścia do lekarza. 

 

Martwy ząb boli przy ucisku?

 

Zauważenie martwego zęba może przyjść tak naprawdę z czasem. Ból może pojawić się nawet po kilku miesiącach od rozpoczęcia procesu obumierania miazgi. W takiej sytuacji nie ma zmiłuj, trzeba koniecznie zareagować konsultując się z lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób miazgi. Najczęściej zaleca się przeprowadzenie leczenie endodontycznego, które przez wiele osób nazywane jest także leczeniem kanałowym. 

 

Dzięki leczeniu kanałowemu, stomatolog jest w stanie skutecznie usunąć całą miazgę zęba, która tak naprawdę stanowi przyczynę problemu i bólu z tym związany. Niestety, w większości przypadków leczenie kanałowe jest refundowane tylko po spełnieniu określonych warunków, między innymi co do lokalizacji zęba. Konieczne jest usunięcie miazgi zęba, a jeśli nie przynosi to odpowiednich skutków, bądź też pacjent boi się leczenia kanałowego, bardziej niż konieczne będzie wyrwanie zęba i zastąpienie go sztucznym implantem stomatologicznym.

 

Ząb boli po plombowaniu

 

Zaplombowany ząb boli przy nagryzaniu? W tym artykule na pewno dowiemy się, dlaczego zaplombowany ząb boli przy nagryzaniu. Konieczne jest najpierw zastanowienie się, z czego wynika ból, gdy martwy ząb boli przy ucisku. Pierwszym, bardzo popularnym powodem, jest pojawienie się zapalenia miazgi u pacjenta. Niezależnie od tego, jak zostało przeprowadzone leczenie, ingerencja w zęba zawsze zwiększa ryzyko pojawienia się tego schorzenia. W przypadku zapalenia miazgi ból może pojawiać się przy ucisku, a może też po prostu występować samoistnie, bez konieczności dostarczania bodźców. 

 

Próchnica ukryta to kolejny powód, dla którego ząb może boleć nawet, gdy początkowo nie widzimy w nim nic podejrzanego. Tak naprawdę próchnicę precyzyjnie da się dostrzec wyłącznie na zdjęciach rentgenowskich – ciężko jest stwierdzić naocznie, czy próchnica istnieje. Może ona rozwijać się w takim miejscu, że wszystko będzie wydawać się poprawne, a tymczasem znaczna część naszego zęba została uszkodzona.

 

Warto także wyróżnić próchnicę wtórną, która, jak można się domyślać, może wynikać z tego, że choroba powróciła. Może to wiązać się z tym, że plomba nie była dobrze związana ze szkliwem, co spowodowało nawrót choroby.

 

Czy wiesz już, dlaczego zaplombowany ząb boli przy nagryzaniu?